Metody czyszczenia elewacji domu

Metody czyszczenia elewacji domu

Chociaż ważne jest, aby wnętrze Twojego domu było funkcjonalne i estetyczne, utrzymanie elewacji w czystości jest równie ważne. To w końcu wizytówka każdego budynku i może znacząco wpłynąć na to, jak postrzegają cię inni

Dlaczego warto zadbać o elewacje budynku?

Budynki są codziennie narażone na różne substancje i zanieczyszczenia, ważne jest, aby twój dom był regularnie czyszczony. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, musisz wiedzieć, że różne rodzaje elewacji wymagają różnych metod czyszczenia. Szklane elewacje są podatne na zarysowania spowodowane przez brud wytrawiający szkło, dlatego ważne jest regularne usuwanie brudu. Z drugiej strony elewacje kamienne są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ są odporne na wilgoć, owady i zmiany temperatury. Elewacje drewniane są często atakowane przez korniki. Regularna konserwacja jest również niezbędna do utrzymania ich w dobrym stanie.

Metody czyszczenia elewacji na bazie wody

Używanie wody do czyszczenia elewacji budynku jest nieinwazyjnym i ekologicznym sposobem czyszczenia. Możemy wyróżnić trzy metody czyszczenia elewacji na bazie wody:

  • mycie ciśnieniowe
  • namaczanie
  • mycie parą

Najczęściej stosowanym sposobem jest mycie ciśnieniowe, w którym powierzchnia budynku jest spryskiwana strumieniem wody o niskim lub średnim ciśnieniu. Mycie rozpoczynamy od niskiego ciśnienia i zwiększamy w razie potrzeby, aby usunąć nagromadzony brud. Na uporczywe miejsca można użyć szczotek z miękkiego włosia. Do wody można dodać również łagodne detergenty. Hurtownia chemii to miejsce, które powinieneś odwiedzić.

Kolejna metoda to namaczanie, w której powierzchnię — zwłaszcza obszary nienarażone na deszcz — przez kilka dni lekko spryskuje się wodą. Ma to na celu rozluźnienie mocno osadzonego brudu. Ze względu na swój stosunkowo łagodniejszy charakter w porównaniu z innymi zabiegami, namaczanie jest idealne do starych murów które łatwo uszkodzić.

Czyszczenie parą obejmuje użycie gorącej wody pod wysokim ciśnieniem, aby skutecznie usunąć wszelkie nagromadzone osady. Nie jest powszechnie stosowany, ale jest świetną alternatywą do czyszczenia kamienia wrażliwego na chemiczne środki czyszczące.

Chemiczne czyszczenie elewacji

W porównaniu z wyżej wymienionymi metodami na bazie wody, chemiczne środki czyszczące są bardziej skuteczne w usuwaniu brudu, a także farb, powłok i plam metalicznych. Istnieją dwa rodzaje chemicznych środków czyszczących:

  • środki czyszczące o charakterze kwasowym – nadają się do czyszczenia różnego rodzaju cegły i terakoty oraz betonu i granitu
  • alkaliczne środki czyszczące – odpowiednie do czyszczenia wapienia, marmuru i piaskowców kredowych.

Chemiczne środki czyszczące nakłada się na wilgotną powierzchnię i pozostawia na jakiś czas. Po usunięciu plam spłukuje się je wodą.