Metody leczenia niepłodności
Brak możliwości poczęcia dziecka to trauma dla rodziców. Na szczęście rozwój technologiczny w medycynie spowodował wykształcenie kilku metod, leczących niepłodność. W Polsce stosuje się głównie metodę hormonalną, inseminację domaciczną i in vitro. Jeśli chcesz bliżej poznać wspomniane metody, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj naszą publikację i dowiedz się, na czym polegają poszczególne sposoby leczenia niepłodności.
Leczenie hormonalne
Najczęściej stosowaną metodą jest leczenie hormonalne. Głównym celem jest stymulowanie owulacji. Lekarze rekomendują tę metodę w szczególności kobietom, które mają problem z zajściem w ciąże właśnie przez zaburzenia owulacyjne. Jeśli chodzi o zaburzenia, mowa tutaj o braku owulacji, nieregularnych cyklach miesiączkowych i niewydolności ciałka żółtego. Leczenie hormonalne w praktyce koncentruje się na podaniu leków hormonalnych, które doprowadzają do wzrastania i dojrzewania pęcherzyków w jajnikach. Głównym celem jest wyrównanie hormonów i stworzenie odpowiednich pod kątem biologicznych warunków do zapłodnienia. Leczenie opiera się na lekach, które zawierają hormony, regulujące jajniki, nadnercza, przysadkę mózgową i podwzgórza.
Inseminacja domaciczna
Metoda leczenia tego typu reprezentuje podstawowe techniki, pozwalające wyleczyć niepłodność. Według danych statystycznych to właśnie inseminacja domaciczna pozwala na leczenie niepłodności. Warszawa jest miejscem wielu klinik, realizujących wspomnianą metodę. W praktyce pacjentce zostaje wstrzyknięte wcześniej oddane nasienie do jamy macicy. Ważną informacją jest to, że otrzymane nasienie nie jest wynikiem odbycia stosunku płciowego. Celem takiego zabiegu jest pominięcie śluzu szyjkowego i przeciwciał, które mogą utrudnić dotarcie plemników do macicy. Lekarze rekomendują realizację tej metody, jeśli nasienie cechuje się plemnikami o obniżonej ruchliwości czy obecnością przeciwciał przeciwplemnikowych lub u partnera występują zaburzenia ejakulacji
In Vitro
To metoda pozaustrojowa. In Vitro polega na doprowadzeniu do zapłodnienia w laboratorium. Warto dodać, że wspomniane zapłodnienie ma miejsce poza ciałem matki. Laboranci realizują sterowany proces owulacyjny, następnie pobierają komórki jajowe, łącząc je z plemnikami. Komórka, która została zapłodniona, zaczyna się dzielić i zostaje przeniesiona do matki, aby się finalnie zagnieździć. I tak oto powstaje ciąża, która w kolejnych etapach rozwija się naturalnie.