Olejki eteryczne - poznaj ich właściwości i zastosowanie!

Olejki eteryczne - poznaj ich właściwości i zastosowanie!

Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin, kwiatów czy drzew. Są to koncentraty o silnym stężeniu, które można wykorzystywać w różny sposób. Olejki eteryczne uzyskuje się poprzez destylację parową lub wyciskanie. Jakie właściwości posiadają i w jaki sposób można je wykorzystywać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Aromaterapia - sposoby

Aromaterapia jest formą medycyny naturalnej. Wykorzystuje się w niej właśnie olejki eteryczne. Sklep z dobrej jakości z olejkami znajdziemy zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Warto kupować je ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one naturalne, bez zbędnych dodatków. Sposobów na aromaterapię jest kilka. Mogą to być kąpiele - w tym przypadku kilka kropli olejku dodajemy do wanny z wodą. Innym sposobem może być na przykład masaż. Wcieranie olejku eterycznego pomieszanego wraz z olejkiem bazowym, na przykład arganowym niesie za sobą wiele korzyści. Poprawia samopoczucie oraz i rozluźnia napięte mięśnie.

Wykorzystanie olejków eterycznych w saunie

Sauna to doskonałe miejsce na wykorzystanie olejków eterycznych. Jakie olejki do sauny sprawdzą się najlepiej? Doskonale sprawdzi się między innymi olejek eukaliptusowy, sosnowy, cyprysowy czy cytrusowy. Kilka kropel olejku dodaje się do wiadra z wodą, którą następnie polewa się gorące kamienie. Jest to również jedna z form aromaterapii. Olejki wchłaniane są przez skórę oraz drogi oddechowe. To sposób na relaks, odstresowanie się oraz poprawę samopoczucia. Dodatkowo, poszczególne olejki wykazują również różnego rodzaju właściwości, dlatego ich wybór nie jest przypadkowy.

Kominki zapachowe

Obecnie bardzo popularne są tak zwane kominki zapachowe. To nic innego, jak niewielki kominek wykonany zazwyczaj z ceramiki. Znajduje się w nim niewielki zbiornik na wodę z olejkiem oraz miejsce na świeczkę, tzw podgrzewacz tealight.. Ogień wytwarza ciepło, a dzięki temu woda z olejkiem zaczyna parować wytwarzając aromat olejku. To doskonały sposób na inhalację, a także wypełnienie pięknych zapachem pomieszczeń w domu. Kominki zapachowe stanowią również doskonałą dekorację pomieszczenia. Wiele osób korzysta z kominków zapachowych przy przeziębieniu, używając olejku eterycznego eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej. Te olejki znane są z działania antybakteryjnego i mogą również ułatwić odkrztuszanie. Kominki zapachowe wraz z zestawem olejków eterycznych świetnie sprawdzą się także na prezent!