Swing – poznaj ten taniec

Swing – poznaj ten taniec

Czy tańczyliście kiedyś swinga, a może wiecie, na czym polega ten taniec? Jeśli nie, jesteśmy tu po to, aby co nieco Wam o nim opowiedzieć. Jeśli chcecie dowiedzieć się, skąd tak naprawdę wywodzi się swing, poznać zarys jego kroków oraz dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby zacząć się go uczyć –  koniecznie zostańcie z nami do końca artykułu. Obiecujemy, że będzie rytmicznie i ciekawie. Gotowi na skondensowaną pigułkę wiedzy o tym tańcu? A więc zapraszamy!

Skąd tak naprawdę wziął się taniec swing?

Taniec swing zaliczany jest do tańców towarzyskich. Tańczy się go oczywiście do muzyki swing, która to jest kierunkiem muzyki jazzowej. Ten rodzaj muzyki narodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a swoją popularność zyskał na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Taniec natomiast bardzo długo cieszył się uznaniem. Zaczęto tańczyć wraz z początkami muzyki swingowej, czyli w latach 20. i tańczono tak przez kolejne dwa dziesięciolecia do lat 40. XX wieku. Gdy taniec ten miał swoje 5 minut, rodziły się kolejne style tego tańca. Według badań mogło być ich nawet ponad setka. Po latach największej popularności większość z nich się wykruszyła i przeminęła, doprowadzając do tego, że na ten moment wyróżnić możemy pięć najbardziej znanych stylów tego tańca:

  • Lindy hop – najbardziej popularny styl tańca swing, który był bardzo rytmiczny, było w nim dużo wyskoków i akrobacji;
  • Balboa – to swing w bardziej zamkniętym ułożeniu ciała, jest wolniejszy i bardziej spokojny, tańcząc go, trzeba zwrócić uwagę na precyzyjne ruchy nóg, jak i całego ciała;
  • Collegiate shag – to taniec szybki i bardzo radosny z krokiem sześciobitowym, ma dużo kopnięć, jest tańcem mocno przykuwającym uwagę, gdyż bywa przerysowany;
  • Charleston – taniec na metrum 4/4, bardzo żywy, narodził się wcześniej, gdyż w latach 20. XX wieku;
  • West Coast Swing – ten rodzaj swinga jest bardzo elastyczny, w dużej mierze polega na improwizacji obu partnerów.

Jakie są kroki w tym tańcu?

Swing – taniec ten polega na szybkiej i energetycznej pracy nóg, w tym przede wszystkim stóp. Jest w nim dużo podskoków, wykopów, obrotów, przejść między partnerami, pojawiają się także elementy akrobatyki, takie jak przewroty czy przerzuty. Taniec ten jest tańcem bardzo radosnym jednak technicznie zaawansowanym. Swing to taniec szybki, który wymaga dobrej koordynacji ruchowej.

Co trzeba zrobić, aby nauczyć się tańczyć swing?

Chcesz nauczyć się swinga? Wspaniale! Taniec ten jest po brzegi naładowany radością i pozytywną energią. Aby zacząć swoją przygodę ze swingiem, zadzwoń do najbliższego studia tańca i zapisz się na zajęcia z profesjonalnym trenerem. Będziesz zachwycony!